Mosolygyógyászat – Fogszabályzás
Nagyon kényes kérdés, hogy mikor és mi módon merjünk belevágni egy fogszabályzásba.
Egyrészt nagyon sok rémtörténet kering, kivel mi minden történt, másrészt tényleg nem mindegy, kire bízzuk rá fogainkat.
Divat lett a fogszabályzás, és egyre több helyen kínálják ezt a szolgáltatást. A korábbi közel félmillió forintos nagyságrendhez képest ma már sokszor elég lehet ennek a fele vagy még kevesebb anyagi beruházás is.
Vajon melyik jobb: az olcsóbb vagy a drágább fogszabályzás? A drótos vagy a kivehető fogszabályzást válasszuk?
Ha nem szeretne maradandó károsodásokat, van néhány szempont, amit mindenképp figyelembe kell vennie a fogszabályozással kapcsolatban.
Mire kell Önnek is odafigyelnie, MIELŐTT belevágna a fogszabályzásba?
- bár a fogszabályzás elsősorban az esztétikáról szól, nem szabad megfeledkeznie a funkcionalitásról sem: azaz, hogy a fogait továbbra is arra tudja használni, amire valók: evésre, rágásra – illetve hogy az egész fogazata továbbra is betöltse szerepét, mint a stabilitás, megtámasztás, egyensúlyozás egyik kulcsfontosságú résztvevője.
Ugyanis a fogazat szerepe az is, hogy onnan indulva az egész testünk, minden porcikánk a gerincoszlop első csigolyájától a lábunk kisujjáig a helyén legyen és megfelelően ellássa feladatait: ne recsegjen, ne ropogjon, tartásunk egyenes legyen, ne fájjon a derekunk, a vállunk, a gerincünk, terhelhetőek legyünk (cipekedés, sport stb.) és még rengeteg minden más. Ez mind a fogazatból indul ki.
- fogszabályzás megkezdése előtt mindenképp derítse ki, hogy jár-e foghúzással a tervezett fogszabályzás
- ha előre szólnak, hogy néhány (vagy akár csak egy) fogat el kell távolítani a fogszabályzás megkezdéséhez, kérjen másodvéleményt legalább még két másik helyen is
- ha az Ön bármelyik szemfogát (középről számolva a harmadik) szeretnék eltávolítani, azonnal mondjon nemet a fogszabályozásra! A szemfog eltávolíttatása az egyik legnagyobb hiba, amit el lehet követni fogszabályozásnál, és következményei később sajnos rettenetesek lehetnek az Ön egészségére nézve!
- ha az Ön bármelyik bölcsességfogát kell eltávolítani a fogszabályzás megkezdéséhez, szintén álljon fel a székből, és köszönje meg a konzultációt!
Az esetek közel 90%-ában ugyanis a bölcsességfog megmenthető, nem kell kihúzni!
Tény, hogy sokkal egyszerűbb, ha először a bölcsességfogtól megszabadulnak, mert úgy sokkal több hely marad a többi fognak, és könnyebb a fogszabályzás elvégzése is… Sajnos többek között ezért is terjedt el a köztudatban, hogy a bölcsességfogakat ki kell húzni, és sokan nem is kérdőjelezik meg, ha az orvosuk első lépése a fogszabályzás megkezdésekor a foghúzás.
Bizonyított tény, hogy a bölcsességfog elveszítése később egészségügyi problémákhoz vezethet. Előzze meg a bajt, és ne engedje, hogy rögtön a bölcsességfoga kihúzásával kezdjék a fogszabályzást!
- mielőtt fogszabályzásba kezdene, beszéljen egy foggyógyásszal, akinek mindenképp az Ön fogainak megmentése a célja! Ha nem ismer egyetlen foggyógyászt sem, rendelőnkbe bármikor kérhet időpontot egy konzultációra. Biztos lehet benne, hogy egy alapos állapotfelmérést követően teljes képet kap majd a lehetőségekről.
Az esetek túlnyomó többségében bebizonyosodott, hogy nincs szükség foghúzásra a fogszabályzás sikeres elvégzéséhez – így Önnek is nagyobb eséllyel maradhatnak meg a fogai. Ne engedje, hogy mások döntsenek Ön helyett! Minden foga óriási érték, ne hagyja, hogy feleslegesen eltávolítsák bármelyiket is!
- csak akkor kezdjen bele a fogszabályozásba, ha gnatológiai szempontból minden rendben van Önnél.
Ez azt jelenti, hogy az alsó és a felső állcsontja pontosan úgy csukódik, úgy záródik egymásba, ahogy kell: sem előrébb, sem hátrébb, mint ahogy azt kell, és nincs elcsavarodva egyik irányba sem.
Ha Ön még nem járt gnatológusnál, akkor fogszabályzás előtt feltétlenül keressen fel egyet (rendelőnkben Dr. Lantos Béla foggyógyász szívesen látja Önt, és elvégezhetik együtt a megfelelő vizsgálatokat)!
A gnatológia harapásszabályzást jelent. Különböző módszerek segítségével meg lehet állapítani, hogy az Ön alsó állcsontjának pontosan hová kell érkeznie a felső állcsonthoz képest, amikor becsukja a száját vagy amikor éppen rág. Ha nem a megfelelő helyen találkoznak, ha nem ott érintik egymást az alsó és felső fogak, ahol azt tenniük kellene, akkor a fogszabályzással nagyobb károkat lehet okozni, mint amelyeket Ön most el tud képzelni!
Nem véletlenül számolnak be sokan arról, hogy fogszabályzás után fél-egy évvel a fogaik megint elkezdtek “vándorolni”, deformálódni, nem ritkán fájni – a fogszabályzás közben fellépő kellemetlenségekről nem is beszélve!
Előzze meg a bajt! Először keresse meg gnatológiai módszerek segítségével, hogy pontosan hol is van az Ön helyes harapási pozíciója, és csak utána kezdje el – ha még mindig szükséges – a megfelelő fogszabályzást.
Igen, előfordulhat, hogy a harapásszabályozás után már nem lesz szüksége fogszabályozásra, vagy esetleg nem olyan mértékű fogszabályozásra, mint amilyenre a harapásszabályzás előtt lett volna.
Ugyanis ha a korábban fennálló nem optimális feltételek, kisebb-nagyobb mértékű feszülések megszűnnek, a fogak maguktól, természetüktől fogva elkezdik “megkeresni” saját (optimális) helyüket az állcsontban, és könnyen megtörténhet, hogy különösebb külső beavatkozás nélkül elfoglalják azt a pozíciót, ahol eredetileg is lenniük kellene.
Ha ez valami miatt nem sikerül tökéletesen, akkor jöhet csak szóba egy kíméletes fogszabályzás, mely Mosolygyógyászatunkon is kérhető. Ennek részleteiről munkatársaink készséggel adnak felvilágosítást.
Várjuk hívását,
a Mosolygyógyászat elkötelezett, mosolygós csapata
Dr. Sipos Judit – fogszakorvos
Papp Anikó – dentálhigiénikus
Dr. Lantos Béla – foggyógyász
Szigetvári Péter – ügyvezető, fogtechnikus
6000 Kecskemét, Petőfi Sándor u. 1. II/71.
+36 30 664 15 16 vagy +36 76/723 365